Які бувають підшипники у втулках і які кращі?

В сучасних втулках використовуються 2 типи підшипників: насипні та картриджні (в народі "проми").

У втулках з насипними підшипниками є можливість їх регулювання, шляхом підтягування/послаблення зовнішніх чашок. Також вони краще витримують кутові навантаження (виникають при нахилі колес під час поворотів). Однак насипні підшипники потребують частішої перевірки та догляду. Якщо всередину потрапляє пісок, або інший абразив, то він починає інтенсивніше зношувати кульки та чашки. І якщо самі кульки і зовнішні чашки можна замінити, то внутрішні чашки підшипника, які виточені всередині втулки, заміні не підлягають. При сильному пошкодженні треба міняти втулку, або пробувати полірувати чашки (не завжди допомагає/виходить/не всі вміють). Деякі виробники використовують конструкцію з сепараторами, деякі ж просто насипають кульки між чашками.

Втулки з "промами" ж менш вибагливі, їх важче перетягнути при зборці коліс, вони часто мають кращу енерцію. При пошкодженні "прому" його просто випресовують і вставляють новий. Однак якісні кртриджні підшипники коштують відчутно дорожче змінних кульок для насипних підшипників. Також "проми" менше розраховані на кутові навантаження і дешеві варіанти, або вже з немалим пробігом, можуть заклинити.

Чи відрізняються втулки для різних типів гальм?

Так. Втулки для дискових гальм мають кріплення для роторів з лівої сторони. Або 6 отворів під стандарт "6 болтів", або шліци під стандарт "центрлок".

Втулки для ві-брейк з лівої сторони не мають жодних місць кріплень.

Чому різні втулки мають різну кількість отворів?

Найпоширеніші стандарти - 32 та 36 отворів. Вибір втулок і ободів цієї кількості отворів найбільший і бюджетні компоненти виготовляються саме цих стандартів. Також існують 28, 24, 20, 16. Вони зазвичай дорожчі, оскільки легші і використовуються для зменшення сумарної ваги вілсету.

При зборі коліс обов`язково слід використовувати втулки та ободи з однаковою кількістю отворів.

На моїй втулці отвори для спиць по боках на фланцях, паралельно вісі. А я ще бачив бувають отвори перпендикулярно вісі. Чи є різниця?

Втулки з повздовжними отворами для спиць, тобто паралельно вісі, є класичними. Їх асортимент більший, від бюджетних до топових варіантів. В них використовуються класичні J-образні спиці.

Втулки ж з перпендикулярними до вісі отворами випускаються не так давно і в більшості випадків бувають вище середнього або дорогого рівня, оскільки виготовляються з полегшених сплавів. З ними використовуються прямі, і-образні спиці, які витримують більші навантаження.

В чому різниця між ексцентриками та вісями?

Останнім часом кількість стандартів кріплень втулок збільшилась.

Задні. Класичний - 135х9, під ексцентрик, бувають також під вісь, використовуються в більшості велосипедів. Рідше зустрічаються 135х12 під вісь. Також поширені 142х12. Рідше, на ДХ та фетбайках 150х12 та 157х12. Зовсім нещодавно розроблено стандарт Boost, 148х12 та 141х9.

Передні. Класичний - 100х10, ексцентрик (рідше вісь) використовуються в більшості велосипедів від початкового до середнього рівня, в шоссейниках. 100х15, під вісь, використовуються в КК та АМ байках. 100х20, під вісь, використовуються в ДХ, ФР, та АМ байках. Новий стандарт Boost 110х15.

Кріплення під вісь є жорсткішим та міцнішим, через більший її діаметр та наскрізне розташування в обох дропаутах вилки або рами.

Дропаути під кріплення ексцентриком в свою чергу більш універсальні, оскільки ексцентрики (відповідно і втулки) можуть відрізнятись лише довжиною, у випадку задніх втулок шосе та мтб. Також ексцентриком дещо швидше закріпити колесо та вивільнити його.

Додати нову відповідь