Покрокова інструкція для новачків: клеїмо латки.
Необхідність оволодіння навичками поклейки пошкоджених камер - це перше, з чим стикається велосипедист. Для недосвідченої людини навчання може бути непростим, але врешті-решт, сам процес буде займати всього кілька хвилин.
Цю статтю та відео, що додається, можна вважати простою покроковою інструкцією по ремонту камер гірських та дорожніх велосипедів.
Поговоримо про латання камер гірського велосипеда
На шосейному велосипеді той спмий процес може трохи відрізнятися
1. Як шукати місце проколу.
Ретельно огляньте зовнішню частину покришки. Щоб полегшити справу запам'ятовування вже оглянутих ділянок - прийміть за початкову точку ніпель камери і йдіть від нього за- чи проти годинникової стрілки.
Перевірте боковини покришки на відсутність подряпин, порізів чи дірок.
Витягніть уламки скла, залізну проволоку, приберіть з протектору дрібні камінці і, взагалі, будь-який бруд, що заважає огляду.
Навіть якщо ви знайшли річ, яка мігла стати причиною проколу, продовжуйте огляд - іноді можна знайти кілька підозрілих предметів, які стирчатимуть з покришки.
2. Як вийняти камеру.
Випустіть залишки повітря з камери, натиснувши на ніпель. Зніміть гайку, яка фіксує ніпель на ободі (її може і не бути).
Другу монтажну лопатку вставляйте на відстані приблизно 5см. від першої - корд легко злізе з ободу.
Починайте знімати покришку з колеса від протилежної ніпелю сторони. Підважте корд першою монтажною лопаткою, потім вставляйте другу на відстані приблизно в п'ять сантиметрів від неї.
Протягніть монтажкою вздовж всієї окружності колеса, вивільняючи одну сторону покришки.
Потягніть вставлену в колесо монтажку зверху вниз - ви піднімете боковину покришки над краєм обода. Повторюйте процедуру до тих пір, поки не вивільнете одну із сторін покришки, після чого витягніть камеру.
Повністю зніміть покришку з колеса - в більшості випадків це можна зробити просто руками без додаткових технічних засобів.
3. Як знайти дірку в камері.
Щоб виявити місце проколу - накачайте камеру повітрям, піднесіть бліжче до обличчя і повільно обертайте її.
Накачайте камеру і уважно прислухайтесь. Спробуйте почути свист повітря, що виходить під тиском з маленького отвору. У разі, якщо на слух виявити не вдається - повільно пронесіть кожен сантиметр камери повз губи чи ніс: вони дуже чутливі до холодного потоку повітря.
Якщо навіть цей лайфхак не допоміг - треба звертатись до старих методів: накачану камеру занурюйте у воду допоки не побачите звідки виходять бульбашки повітря. Пам'ятайте, що після цього камеру перед нанесенням клею треба ретельно висушити.
4. Готуємо камеру для поклейки.
Підберіть латку підходящого розміру (якщо присутні в асортименті), якщо вагаєтесь - надавайте перевагу латкам більшого розміру.
Зачистіть наждаком камеру навкруг дірки.
Наждачка, або залізна терка входять до складу хороших комплектів для ремонту.
Зніміть верхній шар гуми навколо місця проколу - поверхня повинна стати шорсткою. Це покращить адгезію між камерою та латкою.
Якщо ви користуєтесь "самоклейками" - можете клеїти їх одразу після наждачки.
Латки-самоклейки типу Park's GP-2 patch kit можна ставити одразу після процедури зачистки. Притисніть латку до камери, впевніться, що вона щільно прилягає до неї всією площею поверхні.
Якщо ви використовуєте "звичайні" латки, то ваша послідовність дій повинна бути наступною:
- Нанесіть щедру порцію клею товстим шаром на камеру. Площа ділянки, змащена клеєм повинна бути більше розмірів латки. Почекайте поки клей підсохне.
- Нанесіть другий, тонший шар клею на те ж саме місце. Також дайте клею підсохнути (колір з глянцевого зміниться на матовий).
Головна складова правильного ремонту - терплячість. Не спішіть і не нехтуйте наведеною вище процедурою.
5. Клеїмо латку.
Щойно клей підсох - ставте латку.
Зніміть фольгу з робочої частини латки, потім міцно притисніть її до місця проколу. Фольга зберігає чистоту та знежиреність поверхні латки - тож знімайте її безпосередньо перед поклейкою.
Впевніться, що вся поверхня латки контактує з камерою.
Якщо латка зверху прокладена целофаном - не видаляйте його. Він запобігає приклеюванню латки до покришки. За відсутності цієї корисної дрібнички, залишки клею навкруг латки треба присипати крейдою чи тальком.
6. Перевіряємо внутрішню частину покришки та ободну стрічку.
Ретельно перевірте візуально та на дотик внутрішню частину покришки на присутність гострих предметів, які можуть спричинити ще один прокол.
Перед тим, як ставити назад в колесо відремонтовану камеру - старанно двічі - тричі перевірте внутрішню частину покришки. Ви можете сильно засмутитись, якщо щойно заклеєна камера буде знову продірявлена шипом чи склом, яке ви прогледіли.
Перевірте чи ободна стрічка встановлена правильно і закриває всі отвори для ніпелів.
Ще добре було б перевірити ободну стрічку "фліпер". Дешеві пластикові фліпери з часом кошлатяться, і на них з'являються досить гострі краї, здатні легко розрізати камеру. Також фліпери іноді сповзають зі свого місця. лишаючи відкритими отвори для ніпелів в ободі - вони також здатні лишати порізи на камерах.
Якщо ваша пластикова ободна стрічка систематично ріже камеру - замініть її на тканинну.
7. Монтуємо покришку на колесо.
Після виконання пунктів п5 та п6 настав час ставити покришку назад в колесо. Заведіть її одним краєм в обід.
Вправляйте покришку пальцями. Намагайтесь не затиснути камеру між ободом та покришкою.
Злегка накачайте камеру і вставте її в покришку, починаючи з ніпеля. Почніть вправляйти покришку зі сторони, протилежної ніпелю, піднімаючи корд над краєм обода пальцями рук до тих пір поки стане змоги.
Не намагайтесь проштовхувати камеру в покришку за допомогою монтажних лопаток - є великий шанс її проштрикнути. Останній клаптик камери можна засунути всередину використовуючи ніпель: натисніть на нього пальцем - він увійде всередину обода і потягне за собою камеру.
Покришку на обід краще натягувати виключно руками. Якщо не вистачає сили - поставте покришку на підлогу, притримайте колесо ногою, і руками спробуйте перекотити корд покришки через обід. При цьому можна використовувати рукавички, щоб не зашкодити долоням.
8. Останні перевірки.
"Промассажуйте" камеру через покришку щобпересвідчитись, що камеру не затисло між покришою та ободом.
Перевірте чи не затисло частину камери між ободом та кордом покришки - пальцями пройдіться по всій окружності колеса, вправляючи корд всередину обода.
Якщо ж камеру-таки затисло - спробуйте "промассажувати" в цьму місці камеру через покришку. Напомпуйте трохи повітря всередину камери - вона трохи розгорнеться і займе правильне місце всередині покришки.
Накачайте покришку. Перевірте щоб корд покришки повністю зчепився з внутрішньою частиною обода.
Накачайте покришку до такого стану, щоб вона була ще м'якою, але вже прийняла форму. Перевірте чи не вискочив з ободу корд покришки, чи не провалився всередину іт.п.
При будь-яких ознаках неправильно встановленої покришки - спустіть повітря и виправте ці помилки.
Накачайте покришку до мінімально рекомендованого тиску, ще раз перевірте посадку покришки в ободі і підкачайте до необхідного тиску.
Корисні поради щодо пошуку та поклейки латок:
- Витягаючи камеру з колеса, запам'ятайте яким чином вона була розташована всередині покришки. Це допоможе вам визначити місце проколу щойно ви локалізуєте місце на покришці, з якого стирчить гострий предмет.
- Обведіть дірку на камері крейдою, щоб не шукати її повторно.
- За відсутності наждака чи спеціальної терки, камеру можна обережно потерти об камінь або асфальт.
Як визначити тип проколу.
А."Звичайний"
"Звичайний" або точковий - прокол зазвичай викликаний гострим сміттям, що проштрикує спочатку покришку., а потім вже камеру.
"Звичайний" прокол утворюється гострими предметами з дороги: склом, проволокою, колючками, цвяхами тощо... Вони пробивають зовнішній шар покришки і добираються до камери.
Найефективнішим способом уникнення цієї ситуації буде вибір "захищених" покришок. Захист від проколів додає ваги, тож такі покришки стануть найкращим вибором для міських та дорожніх велосипедів, а от спортивним доведеться ставити безкамерку.
Ті нещасливі люди, які ловлять проколи регулярно, можливо помітили, що за мокрої погоди такі випадкі частішають. Це пояснюється тим. що вода виступає для гострих предметів у якості змазки, полегшуючи їм проникнення в товщу гуми. Також вода допомагає бруду краще чіплятися за покришку.
Б. "Зміїний укус"
Подвійні дірки утворюються через їзду на намірно спущених покришках.
Два невеликих порізи один поруч з іншим (також відомі як "укус змії") утворюються при перекочуванні колеса через будь-який твердий об'єкт за умови надмірно низького тиску в камері. Камеру банально ріже власний обод.
Якщо ви систематично стикаєтесь з таким типом проколу - намагайтесь краще слідкувати за рекомендованим для покришок тиском. У випадку гірського велосипеда - можливо доцільно буде перевести на безкамерку.
Після "зміїного укусу" окрім латання камери перевіряйте стан боковин покришки - їх могло також порізати.
В. Прокол від флипера чи спиці.
Дірка на внутрішній частині камери однозначно вказує, що причина проколу знахобиться на зовнішній частині ободу: гострі краї отворів під спиці, неприбрана з обода стружка, гострі краї пластикової ободної стрічки.
Гострі краї і зазубрини добре відчуваються пальцями - якщо знайдете таке - приберіть наждаком.
Менш поширена причина проколу - гострі края отвору під ніпель. Поріз основи ніпеля усунути звичайною латкою не вдасться.
Як вибрати набір для ремонту.
На сьогодні маємо таку ситуацію: прихильники певних методів ремонту камер розділилися на два табори - перші наполягають на використанні олдскульних латок та клею, другим подобаються самоклейки.
З нашого досвіду можемо зазначити, що варіант латки+клей розрахований на довготривале використання відремонтованої камери, але самоклейки значно, значно зручніші.
Що ви оберете - залежить від вашого темпераменту і як ви відноситеся до п'ятивилиної зупинки на ремонт: це може бути приємним відпочинком від поїздки та нагодою роздивитись навкруги, або це може бути зайвою втратою часу, що виллється в роздратування.
Park's GP-2 - вибір редакції.
Для прихильників самоклейок: Park's GP-2 - наші улюблені набори латок.
Важко критикувати набір Nutrak - в ньому немає нічого зайвого.
Надзвичайно недорогоий набір Nutrak P3 kit містить все, що необхідно для простого ремонту.
Так, набір латок може виглядати елегантно і навіть гламурно.
Якщо вам подобаються ремкомплекти від Gucci (такі дійсно існують) - можете додати французького шарму у вашу підсидільну сумку, придбавши комплект від Rustines.
До речі, гарною ідеєю буде покласти пару гумових рукавичок - ніхто не полюбляє тримати в руках брудні покришки з усім. що на них налипло по дорозі.
Бортувальні лопатки також продаються окремо і серед великої їх кількост ви зможете підібрати найзручніші для себе.
Який насос можемо порекомендувати.
Ніколи не виїжджайте в дорогу без компактного насоса.
Мініатюрний насос завжди треба мати в кишені - це зручно. але вдома доцільніше тримати великий напольний насос, який наб'є стільки тиску, скільки потрібно за лічені секунди.
Регулярно перевіряйте свої покришки.
Слід не забувати періодично перевіряти покришки, чи не з`явились порізи протектора, гулі на стінках або чи не зносилася покришка. Покришку з кількома порізами до корду, або з глибоким порізом або гулями необхідно замінити. Також слід виймати застряглі уламки скла, дроту та ін.
Регулярно перевіряйте тиск за допомогою справного манометра. Покришки, які експлуатуються з правильним тиском, будуть рідше проколюватись та їх ресурсу вистачить на довше.
Джерело - BikeRadar
Прокоментувати статтю