Повідомлення ВелоКиїв » 3.8.17 03:21
«Потік. Психологія оптимального переживання»
Мігай Чиксентмігаї
1. Потік і потокова діяльність
Потік – це стан внутрішньої рівноваги, який виникає при повній концентрації уваги на поставлене завдання і досягнення мети. Коли ми займаємось тим, що захоплює нас, змушує зануритись цілком і повністю, то часто говоримо, що «знаходимося в потоці», «пливемо за течією», не помічаючи нічого навколо. Відчути потоковий стан можна, читаючи цікаву книгу, займаючись улюбленим хобі, слухаючи улюблену музику.
За словами Чіксентміхайі, є заняття, які без особливих зусиль допомагають абстрагуватися від зовнішніх умов і черпати натхнення зі стану внутрішньої рівноваги. Але досягти стану оптимального переживання можна і в будь-який інший діяльності, наприклад, в роботі.
2. Управління хаосом
Природний стан нашої свідомості – це хаос, в якому панують некеровані думки, спогади і переживання. Потік, або оптимальне переживання – це, навпаки, стан внутрішньої впорядкованості. У цей момент неспокійна свідомість, яка зазвичай прагне до контролю за подіями, частково послаблює свою хватку: психічної енергії недостатньо для того, щоб впоратися з двома завданнями одночасно. Таким чином енергія звільняється і направляється на спокійний рух до вирішення поставлених завдань.
У стані оптимального переживання людина знаходиться на межі своїх можливостей. Вона здатна знаходити рішення на кожен новий виклик і завдяки цьому відчувати почуття гармонії і задоволеності. На думку Чиксентмігаї, для досягнення стану потоку рід діяльності не має ніякого значення: якщо перед нами стоїть складне, але посильне завдання, рух до його вирішення виносить на новий рівень розвитку і дарує новий досвід.
3. Тренування потоку
Існують види занять, завдяки яким можна навчитися стану потоку і практикувати його. Їх поділяють на фізичні (спорт, йога, прогулянки, прослуховування музики, приготування улюбленої їжі) і інтелектуальні (читання, наука, творчість). Вони вимагають саме того ступеня залученості, який необхідний для оптимального переживання, здатні надати почуття радості від поточного моменту, подарувати нові ідеї та відкриття в процесі. При цьому важливим є не рівень професіоналізму в обраному занятті, а ступінь зацікавленості в ньому. Зазнавши почуття потоку в своєму фізичному або інтелектуальному захопленні, людина буде прагнути до нього в роботі і житті, і головне – їй вже буде зрозумілий механізм його досягнення.
4. Проблема як виклик і розвиток
Стан потоку можна досягти в діяльності, досить складній, щоб викликати інтерес, і потребуючій навичок, щоб впоратись з нею. Для кожної людини цим заняттям може бути щось своє. Наприклад, це змагання у спортсменів. Кожен з учасників докладає чималих зусиль, знає, на що здатний, але їх стан потоку – це прагнення до власного нового рівня. Саме процес, в якому поліпшуються навички, а не його результат, має першорядне значення. При цьому вдосконалення можливо тільки при відповідності завдань і умінь.
5. Концентрація уваги
Для потоку необхідна достатня зосередженість і концентрація на процесі, інакше будь-який відволікаючий фактор буде виводити з цього стану. У той же час, якщо людина достатньо занурений в завдання, і її дії починають набувати характеру майже автоматичних, то концентрація стає природною, як дихання. Для незначної в поточний момент інформації в свідомості просто не залишається місця.
Глибина залученості витісняє зі свідомості сумніви, переживання, зацикленість на негативних думках. Але вірно і зворотне: відсутність переживань дозволяє легко поринути в потік.
6. Цілі та завдання
Людина може досягти потоку, тільки якщо вона розуміє мету своєї діяльності і представляє її кінцевий результат. Завдяки цьому стає ясно, які ставити завдання, в якому напрямку рухатися і що робити, з’являється необхідне почуття контролю. Але варто враховувати, що завдання, яким треба було зайнятись одного разу, може привести до постановки більш довгострокової мети (наприклад, одна успішна подача м’яча викликала бажання освоїти цілий вид спорту).
7. Отримання зворотного зв’язку від процесу
Для досягнення стану потоку потрібна можливість отримувати зворотний зв’язок, що рух до поставленої мети йде вірно. Регулярне підтвердження успішності зусиль, що докладаються здатне підтримувати стан оптимального переживання.
Однак далеко не у всіх видах діяльності можна отримати чіткий зворотний зв’язок. Наприклад, представники творчих професій (художникам, композиторам, музикантам і т.д.) далеко не завжди з самого початку знають, яким має вийти твір в результаті. Але, як каже Чіксентміхайі, не обов’язково представляти кінцеву мету своїх дій – зворотний зв’язок є вже в процесі руху до неї. Наприклад, один мазок пензля добре вписався в ціле полотно, створив у художника почуття задоволеності і зберіг умову для подальшого його перебування в потоці.
8. Контроль над ситуацією
Будь-яка активність в стані потоку дозволяє відчувати контроль за своїми діями і всім, що відбувається в процесі. Найбільш яскраво це відчувають люди, які займаються діяльністю, пов’язаною з високою часткою ризику, наприклад, екстремальними видами спорту. За їх словами, при належному рівні розвитку в своїй справі і достатньому досвіді, почуття контролю за тим, що відбувається стає в рази вище, ніж може бути в більш спокійній ситуації, де все може розвиватися набагато більш несподівано, оскільки не піддається управлінню і пряму втручанню.
Але не обов’язково займатися екстримом, щоб зануритися в стан оптимального переживання. Справа, в якому ви добре розбираєтеся, також може викликати відчуття контролю за тим, що відбувається, оскільки все у ваших руках. При цьому важливо не піти з головою в це заняття, щоб не потрапити в залежність від нього, уникаючи «неконтрольованої» зовнішньої реальності.
9. Розширення меж свого «я»
Коли людина знаходиться в потоці, вона немов «розчиняється» в справі, втрачає своє «я». Однак, незважаючи на це, після закінчення потокового заняття воно стає сильнішою, ніж раніше.
Щодня люди занадто багато уваги приділяють своєму «я», що призводить до появи необґрунтованого занепокоєння: думки «чи все зі мною гаразд», «що про мене думають колеги», «чи достатньо я відповідаю вимогам» займають значну частину свідомості, а на відновлення гармонійного внутрішнього стану, зруйнованого цими думками, витрачається психічна енергія.
У потоці відбувається розширення меж свого «я»: захоплений людина, що втілює поставлені перед собою цілі, зацікавлена лише в діяльності, що приносить їй радість, і не витрачає уваги на самоаналіз. Виникає почуття гармонійної єдності з робочим простором, командою, світом навколо.
10. Свобода від зовнішніх умов
Знаходження в життєвому потоці і випадання з нього відбувається з причин, не залежних від умов, в яких існує і розвивається людина, група людей, ціле покоління. Незважаючи на розвиток цивілізації, нові можливості і якість життя, наші сучасники в більшості своїй не набагато щасливіші предків.
На внутрішній стан, з яким люди йдуть по життю, впливають всі ті ж умови потоку, про які ви вже знаєте: постановка складної, але посильної мети і завдань відповідно до вмінь та навичок, концентрація уваги, отримання зворотного зв’язку, почуття контролю, здатність бачити виклик в проблемній ситуації. Дотримання цих умов дозволяє частіше відчувати оптимальні переживання і робити їх своїм звичним станом.
-
Вкладення
-