Наша діафрагма

Обговорення питань нашого здоров'я
Аватар користувача
Фіолетовий модератор
)_*_(
)_*_(
Повідомлень: 805
З нами з: 23.5.10 10:57
Стать: жін

Наша діафрагма

Повідомлення Фіолетовий модератор » 13.2.18 00:00

Глибокий погляд на діафрагму.

Слово «діафрагма» діє на фрідайвера заворожуюче, щось на кшталт містичного поняття про непізнанне. Але дійсно, чи багато ми знаємо про «головний дихальний м'яз»? Всім початківцям фрідайверам відомо, що це куполоподібний м'яз, який опускається, коли ми вдихаємо, і піднімається, коли видихаємо. У нього, мовляв, є потужне сухожилля, яке і здійснює ці рухи. При цьому мало хто розглядає діафрагму як частину загальної м'язової-фасциальной системи, а її рухи вбудованими в різноманіття рухів всього тіла. Тим часом, саме такий погляд відкриває нові, більш глибокі знання про функції цього значущого м'яза.

Будова та функції діафрагми.

Отже, діафрагма влаштована складніше, ніж нам розповідають на базовому курсі фрідайвінга. Вона має дві куполоподібні частини: правий купол більше лівого за розміром і кількістю м'язових і фасциальних волокон, він простягається вище в порожнину грудної клітини. Крім цього, м'язові волокна, що закріплюють праву частину, простягаються нижче по хребту. Через існуючу асиметрію існує і певна різниця в виконуваних функціях: правий купол більш спеціалізується саме на дихальній функції, в той час як лівий більшою мірою є стабілізатором постави. Це не слід сприймати як поділ за виконаннями функцій, але деяка спеціалізація правої та лівої частин все-таки присутня - на увазі відмінностей їх анатомічної будови.

Стабілізація положення тіла людини забезпечується безліччю взаємозалежних механізмів, один з яких безпосередньо пов'язаний з діафрагмою. Разом з поперечним м'язом живота, багатоподільними м'язами, які є частиною попереково-остистогор м'яза, і м'язами тазового дна діафрагма формує внутрішньочеревний тиск, який є одним з основних чинників підтримки вертикальної постави тіла. Ця взаємодія також забезпечує розкриття грудної клітини для здійснення вдиху.

Ключова роль діафрагми, звичайно, полягає в забезпеченні дихальних рухів. При недостатньому її включенні до процесу дихання цю функцію починають компенсувати допоміжні дихальні м'язи. З часом це призводить до зміни властивостей діафрагми - зниження її гнучкості та еластичності, і, як наслідок, порушення стабілізаційної функції. Через це погіршується постава і загальний патерн рухів тіла людини.
Показово, що має місце і зворотний вплив - стан опорно-рухового апарату позначається на властивостях і функціях діафрагми. Більшість людей мають ті чи інші порушення постави. Найпоширеніше з них - зайвий прогин в попереку і підворот таза назад в поєднанні з підняттям грудей (гіперлордоз). Таке положення тіла негативно позначається на механіці дихання, і, як наслідок, на стабілізуючій функції діафрагми. У людей з такою поставою з великою ймовірністю виникають хронічні болі в спині і шиї. Інші порушення, наприклад, виражена асиметрія тіла або неоптимальний стан лопаток і плечей, також можуть призводити до зміни механіки дихання. При цьому як робота над правильним положенням тіла позитивно впливає на ефективність дихання, так і тренування правильного дихального патерну може допомогти поліпшити поставу.

Значення видиху

Неефективна робота діафрагми може призводити до того, що людина буде не в змозі робити досить повні видихи, тоді як глибина вдиху компенсується за рахунок додаткового механічного розкриття грудної клітини. Це може призводити до перевантаження поперекового відділу хребта, а також цілого комплексу не тільки скелетно-м'язових і фізіологічних порушень, але і несприятливих психологічних наслідків.

Справа в тому, що дихання тісно пов'язане з роботою нервової системи. Відомо, що під час вдоху активізується так звана симпатична нервова система, яка відповідає за підвищення пульсу і тиску, і загальне збудження організму; саме вона забезпечує реакцію стресу «бий або біжи». При видиху активізується парасимпатична нервова система, відповідальна за процеси гальмування і релаксації. У нормі вдих і видих повинні рівномірно активізувати процеси збудження і гальмування. При зміні патерну дихання в сторону вкорочення видиху організм постійно перебуває в стані фонового стресового порушення, яке позначається і на фізіологічних процесах, і на емоційно-поведінковий аспект життя. Для такого стану характерні тривога і дратівливість, депресія і втома, підвищений тиск і м'язове напруження.

Правильне дихання важливіше за розтягування

Фрідайвери з готовністю практикують вправи на розтяжку дихальної мускулатури, вважаючи, що вони допоможуть краще переносити тиск води при глибинних зануреннях і робити більш повні вдихи і видихи. «Розтяжки» дійсно покращують пластичність м'язів, але для підвищення ефективності дихання вони будуть марні під час відсутності тренування гармонійного дихального патерну. Важливо домогтися узгодженості роботи діафрагми, міжреберних м'язів, м'язів живота, грудей і спини, дозволяючи грудній клітці розширюватися при вдиху на всі боки - не тільки вперед і вгору, а видих робити до повного розслаблення дихальних м'язів.
Вкладення
heals-velokyiv.jpg
heals-velokyiv.jpg (113.63 Кіб) Переглянуто 2319 разів
Зображення

Повернутись до “Здоров'я”

Хто зараз онлайн

Зараз переглядають цей форум: Немає зареєстрованих користувачів і 6 гостей