НОВИНИ
13.06.2017

200 років двом колесам.

200 років двом колесам.12 червня 1817 року німецький барон Карл фон Дрейз продемонстрував світові перший прообраз велосипеда під назвою "бігомашина" (Laufsmaschine в перекладі з німецької), яку журналісти прозвали за ім'ям винахідника "дрезиною". На ній він проїхав 8 кілометрів від центру Маннхайму і назад менш ніж за одну годину. Laufmaschine являв собою дерев'яний двоколісний транспортний засіб, що приводився до руху відштовхуванням ніг від землі. До простої горизонтальної рами були прикручені трикутні тримачі для колес та широке сідло. Передня вилка мала поворотний механізм з важілем в якості керма.Мабуть, багато хто чув про дрезину, але мало хто знає, що саме змусило німецького винахідника створити цей апарат.Двома роками раніше, в 1815 році на острові Сумбава, що в Індонезії, сталося найпотужніше за всю сучасну історію людства виверження вулкану, що викинуло в атмосферу від 150 до 180 км³ газів і пірокластичних речовин. Щільна хмара попелу в радіусі 500 км від вулкану трималася три доби. Само по собі виверження забрало життя 71 тисячі людей, але масштаби катастрофи в довгостроковій перспективі виявились куди як жахливішими. 10000 осіб загинуло безпосередньо в момент катастрофи, а ще 61 тисяча померла від її наслідків: голоду та хвороб.

Протягом декількох місяців вітер роздував продукти виверження по всій Земній атмосфері, привівши до радикальної зміни клімата на планеті. 1816 рік став найхолоднішим роком за всю історію погодних спостережень. В березні на рівні помірних широт стояла сувора зимова погода. В квітні та травні аномально багато дощило, а в липні та червні в США падав сніг. Германія особливо сильно постраждала від суворої погоди. Різка зміна кліматичних умов призвела до катастрофічного неврожаю, через що в Європі стало нічим кормити коней — основну тяглову та транспортну силу в ті часи. Щоб уникнути масової загибелі людського населення, коней почали пускати під ніж в якості їжі. Тяглову силу замінити було нічим, але барон Карл фон Дрейз побачив перспективу у відмові користуванням конями в якості персонального транспортного засобу, адже в Європі відчувалася гостра нестача овса та проса, прокормити їх всіх не було ніякої можливості.Дрейз відкрив, що людина здатна балансувати на вузькому двоколісному транспортному засобі, помагаючи собі втримати рівновагу ногами. Колеса були розташовані одне поза одним — така конструкція вимагала певних навичок для впевненого руху вперед. Цей фактор та те, що в Європі не було якісних доріг, зумовило фіаско дрезини. Тонкі колеса карет і теліг проривали глибокі колії на поверхні ґрунтовки і людині на дрезині було важко рухатись по такому покриттю.

Дрезина не знайшла підтримки широких мас. Люди не могли довго і швидко рухатись за містом через жахливу якість доріг, а в місті сталася та ж ситуація, яку ми спостерігаємо на наших вулицях сьогодні: велосипедисти боялися їздити по мощеним вулицям разом з кінними екіпажами і обирали рухатись узбіччям, неминуче збиваючи пішоходів. Через це міські ради в Німеччині, Великій Британії, США та навіть в Калькутті (Індія) поступово забороняли використання бігомашин в містах.

Хоча барон на всяк випадок запатентував технологію, він не знайшов у себе вільного часу, щоб вдосконалити її. Його фіаско посилювалось тим, що він приймав активну участь в політичній діяльності на стороні демократичних сил. Після революційної хвилі, що прокатилася по Європі в 1848 році, він навіть відрікся баронського титулу, стерши зі свого ім'я приставку "фон".
Втім, ніщо не проходить без слідів. Ідею двоколісного транспортного засобу не забули і наступного разу вона спливла у Франції, а потім в США в 1860х роках силами однієї і тієї ж самої персони — П'єра Лаллемана, людини, що як і барон фон Дрейз, при житті не отримала заслуженої віддачі за свої винаходи.

Більше велоновин на нашому форумі

Каталог товаров

Інструмент SuperB
Schwalbe
Shimano
Selle SMP
Sapim

Фотогалерея

 
 

Прогноз погоди